Касові Операції — 2018: увага на нові форми бланків

Сьогодні та в кількох наступних матеріалах/постах ми будемо говорити про нове Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. № 148 (далі — Положення № 148), яка запрацювало з 5 січня 2018 року. Чогось дуже кардинального НБУ не змінив, але відмінності від старого порядку є і їх варто знати. Щоб потім не довелося нервувати через штрафи, які неодмінно будуть застосовані органами ДФСУ. Тільки дайте їм таку можливість.

Перш за все запам’ятовуємо: в Положенні № 148 немає дозволу застосовувати старі бланки касової документації. Це як мінімум означає, що з 5 січня треба було почати застосовувати нові бланки. Обнадіювати себе тим, що нові бланки мало відрізняються від старих, чи може, що НБУ дасть якесь ліберальне пояснення, не варто. Бланки відрізняються мало, але все таки відрізняються.

Від податківців уже можна почути натяки на те, що за використання старих бланків прибуткових касових ордерів буде «п’ятикратка» за неоприбуткування. Але, як це часто буває, фіскали чуть перебільшують. Все таки у п. 11 Положення № 148 пояснено, що оприбутковуванням називають облік готівки, що надійшла, в повній сумі в касовій книзі / книзі обліку доходів і витрат. Форма ордеру на даний зміст не впливає. Та все ж не радимо зловживати. Практика, в т.ч. судова, може бути всяка.

Серед змін у бланках хочу виділити лише нумерацію рядків у касових ордерах. Ця зміна уже викликає чимало запитань. ДФСУ досить оперативно розмістила роз’яснення на тему заповнення ПКО та ВКО (категорія 109.15). Але чомусь про заповнення колонки «№ з/п» там ані слова. То як нумерувати записи в ордерах? Логічно, що в кожному ордері доведеться проставляти «1». Ми фіксуємо порядковий номер рядка, а не номер самого ордера.

До речі, з «номером ордера» теж є казус. В ЗІРі (категорія 109.15) фіскали радять у рядку «Видатковий касовий ордер» проставляти «номер та дату оформлення касового ордеру». Тільки навіщо тут номер не зрозуміло, його навіть формою бланку не передбачено. Тому очевидно, що номер треба вказувати саме в колонці 2 табличної частини бланку ВКО. А от для прибуткового ордера номер документа зазначають в шапці і біля дати.

Петро КРИЧУН,

CFO групи компаній, МВА, PhD

Президент ФПБАУ, податковий консультант

Схожі публікації

Leave a Comment