Що потрібно коригувати в Обліковій Політиці на початку 2018 року?

Декілька думок про ключові моменти:
1. Компанії, які зобов’язані облік за МСФЗ, мають позбавитися практики ведення обліку за П(С)БО з наступною трансформацією у звітність за МСФЗ. З 1 січня вони повинні не просто складати звітність, а й ВЕСТИ ОБЛІК згідно облікової політики за правилами МСФЗ. Тож визначайтеся, ви до розумних чи до красивих. Інша справа, що обовязковою така вимога стає після подання першої звітності за МСФЗ (а це може бути аж 2019 рік).


2. Не треба переписувати стандарти обліку в текст Наказу про облікову політику – культура побудови даного документа передбачає фіксацію в ньому лише принципів та методів, щодо яких у підприємства є вибір з декількох варіантів. Те, що ви не вправі змінити, не треба переписувати. Пожалійте тих, хто потім ваш наказ читатиме .
3. Перелік елементів облікової політики можна побачити в Методичних рекомендаціях щодо облікової політики підприємств, затверджених наказом Мінфіну від 27.06.2013 р. № 635.
4. Наказ про облікову політику не потрібно щороку перезатверджувати. Робіть це тільки тоді, коли дійсно змінилася методика обліку чи ви дійсно змінюєте рішення щодо зміни принципів оцінки статей звітності чи методів обліку.
5. Підприємство може обирати власний період підготовки звітності. Класично ми говоримо про річну звітність. Проміжну звітність складають поквартально. Але якщо вам хочеться встановити «щось своє», наприклад, щомісячну підготовку звітності, то зафіксуйте це в наказі про облікову політику.
6. В 2018 році ми вперше зустрінемося із Звітом про управління. Форми його поки немає, але ми знаємо, що там має зазначатися фінансова та не фінансова інформація, яка характеризує стан та перспективи розвитку підприємства, розкриває основні ризики та невизначеність діяльності (ч.7 ст.11 Закону про бухоблік). Так от, Закон про бухоблік дозволяє середнім підприємствам не розкривати в цьому звіті не фінансову інформацію. Даний вибір слід зафіксувати в наказі про облікову політику. Малі та мікропідприємства взагалі цього звіту не подають.
7. Змінювати облікову політику можна і в середині року, але зазвичай це роблять на початку року. Чітких правил насправді немає.
8. Зміна облікової політики призводить до ретроспективних змін – потрібно буде показати вплив перегляду облікової політики на події та операції минулих періодів (п.11 П(С)БО 11). В деяких випадках допускається перспективне застосування зміни облікової політики: коли неможливо визначити достовірно суму коригування нерозподіленого прибутку чи відбулися зміни в облікових оцінках. Тут «старі» операції не коригуються.
9. Якщо не знаєте, як розрізнити «перегляд облікової політики» та «зміну облікової оцінки», ідіть шляхом найменшого пору – вважайте це зміною облікових оцінок та нічого не коригуйте. Як приклад – у листі Мінфіну № 31-3400-20-23-5535/5708 від 02.11.2009 р. було визнано, що зміна методу амортизації необоротних активів є зміною оцінки. Тож перераховувати суму амортизації не потрібно.

Більше справ буде у тих, хто тепер змушений використовувати МСФЗ. Про це якось окремо…

Петро КРИЧУН, МВА, PhD

CFO групи компаній, податковий консультант

 

Схожі публікації

Leave a Comment